Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.0.55d 
de en fr nl es pt ru hu pl

Shotgun Cup 2021

RegionGER
ClubHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
Mittlerer Weg 11
76661 Philippsburg

Friedrich Grepperth
fgepperth@hppc.eu
+49 175 263 0445
LocationMittlerer Weg 11
76661 Philippsburg
Date30.07.-01.08.2021
Deadline07.07.2021
Match typeIPSC Shotgun
Level3
Stages12
Roundsapprox. 160 (??? Bird ?? Slug ? Buck (max 9 pellets))
Shot in1 day
Entry feeEUR 120,-
RO and helpers EUR 110,-
Payment deadline: 07.07.2021
respectively 3 business days after subscription if subscription is after payment deadline.
Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
No transfer of slots after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.
State of payment processing: 23.03.2021
PaymentHeidelberg Practical Pistol Club e.V.
BANK:Sparkasse Karlsruhe Ettlingen
BIC: KARSDE66XXX
IBAN/ACCOUNT: DE81 6605 0101 0108 1534 20
Statuspending
ContactMarkus Wohlmuth
MatchdirectorHarold Ruzanji
RangemasterMarkus Wohlmuth
StatsdirectorJürgen Öfner
TreasurerHarold Ruzanji
CommentsMinimum Age is 18.

Gun law
-Outside the range shotguns must be unloaded and in a locked bag/case separated from the ammo.
-Pumpaction must have minimum barrel length of 45 cm (18 inches) and overall length of 95 cm (38inches)
-Semiautos are restricted to a maximum magazin capacity of 10 rounds
-Knives with a fixed blade over 12 cm and all one hand operated folders are not allowed to carry


Schedule
Wednesday 09:00h Building
Thursday 09:00h Building
Friday 10:00h - 10:20h Registration on stage
10:20h Match
Saturday 08:00h - 08:20h Registration on stage
08:20h Match
Sunday 08:00h - 08:20h Registration on stage
08:20h Match

No visitors allowed.

No ceremony. No cups.

Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.

RO volunteers please report by email to Markus Wohlmuth
Daily supply for RO and nonlocal helpers EUR 80,- + lunch and dinner on the range (Sunday only lunch).
Friday evening RO-briefing with BBQ.
Facebook
Announcementhtml (Thu 24 Jun 2021 07:09:39 PM CEST)
Competitor listhtml
Match is fully booked. Subscription for waiting list only.
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Preferred slot
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- LadySeniorSuperSeniorSum
Open223221158
Modified23214746
Standard471132797
Standard-Manual26218854
Sum118188633255
GER180
FRA24
ITA20
GBR7
BEL6
AUT6
NED4
CZE3
SUI2
EST1
BUL1
SWE1
presidentsmedals4
presidentsmedals9

Squad 0(ROs / helpers only)Slots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Markus WohlmuthGERModifiedSenior
   

Squad 1Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 5, free: 0Squad 2Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 5, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Christophe MaryeFRAStandard-ManualOverall1red Andreas FusseneckerGERModifiedOverall
2red François TreussardFRAModifiedSenior2red Reimar OelteGERModifiedOverall
3green Philippe GoyFRAStandard-ManualSenior3red Herbert ZimmermannGERStandardSenior
4green Silvia NussbaumerAUTStandardLady4   
5red Martin SängerGERStandardOverall5   
      
Squad 3Friday 10:00 (ROs / helpers only)Slots: 5, free: 2Squad 4Friday 10:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Ralph KöhlerGERStandardSenior1green Maximilian KratzerGERStandard-ManualSenior
2green Ralph SzyskaGERStandardSenior2green Lothar RingGERStandard-ManualSuperSenior
3red Michael RippergerGERStandardOverall3green Michael WagnerGERStandard-ManualOverall
4   4green Kilian RingGERStandard-ManualSuperSenior
5   5green Josef SeilerGERStandardSuperSenior
      
Squad 5Friday 10:00Slots: 5, free: 1Squad 6Friday 10:00Slots: 5, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Timo BaldGERStandardOverall1green Florian LerouxGERStandardOverall
2red Rainer DegnerGERModifiedSenior2red Mickael LimongiFRAStandardOverall
3red Dietmar WünschGERStandardSenior3red Virginie LimongiFRAStandardLady
4red Maik RadnyGERStandardOverall4green Klaus-Peter DoseGEROpenSuperSenior
5   5   
      
Squad 7Friday 10:00Slots: 5, free: 0Squad 8Friday 10:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Rémi GougisFRAOpenSenior1red Matthias KleinGEROpenOverall
2green Philippe CoquelleFRAOpenSenior2red Thomas StreunGERStandardSenior
3green Jean-Baptiste MartialFRAOpenOverall3red Gunnar FesslerGEROpenSenior
4red Dieter ter HaarGERStandardSenior4green Wolfgang KühnGEROpenSenior
5red Sylvain MonjaretFRAOpenOverall5red Andreas FösserGEROpenSenior
      
Squad 9Friday 10:00Slots: 5, free: 0Squad 10Friday 10:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Jerome PoiretFRAOpenOverall1red Dieter MeurerGERModifiedOverall
2red Laurent De chesseFRAOpenOverall2green Ralf LippertGERModifiedSenior
3red Anne FournierFRAOpenLady3green Karl HörerGERModifiedSuperSenior
4red Luc ScherFRAOpenOverall4green Roman KrawczykGERModifiedSuperSenior
5green Herve ClouetFRAOpenSuperSenior5red Reinhard DirscherlGERModifiedSenior
      
Squad 11Friday 10:00Slots: 5, free: 0Squad 12Friday 10:00Slots: 5, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Martin RuppGERStandardOverall1red Martin SmidCZEModifiedOverall
2red Roland BaageGEROpenSuperSenior2red Vitezslav BuresCZEModifiedOverall
3red Thomas BuntrockGERStandardSenior3red Vit HelanCZEModifiedOverall
4red Gerd ReilGERStandardSenior4red Rainer RuppGEROpenSenior
5green Horst P. BeckGEROpenSenior5red Frank CiupkaGEROpenSuperSenior
      

Squad 13Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 14Saturday 08:00Slots: 8, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Bernd WiessnerGERModifiedSuperSenior1red Thomas MichelGERStandard-ManualSenior
2red Udo SchmittGERModifiedSenior2green Daniel CzaschkeGERModifiedSuperSenior
3red Jochen TürkGERStandardSenior3green Horst LotzGERModifiedOverall
4red Oliver SpoernerGERStandardSenior4green Martin FreyerGERModifiedSenior
5red Georg GonglachGERStandardSenior5green Helmut BognerGERStandard-ManualSenior
6green Christian AndersGERStandardOverall6green Robert LoipersbergerGERStandardSuperSenior
7red Thomas BullingGERStandardSenior7   
8red Klaus MöllerGERModifiedSenior8   
      
Squad 15Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 16Saturday 08:00Slots: 8, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Herbert SuttonGERModifiedSenior1green Dieter ReichardtGERStandard-ManualSuperSenior
2green Jan NeubacherGERModifiedOverall2green Jürgen ReichardtGERStandardSenior
3green Michael GehrsitzGEROpenSenior3red Klaus FehrerGERModifiedOverall
4green Sven RothGEROpenOverall4red Ferry HarremanNEDStandardOverall
5red Johannes LohrerGEROpenOverall5red Gert van DobbenNEDStandardOverall
6green Matthias GedeonGEROpenSenior6red Henning KrügerGERStandardOverall
7red Thorsten LehmanGEROpenSenior7red Daniel KohleGERStandardOverall
8green Ralf AnsorgeGERStandard-ManualSenior8   
      
Squad 17Saturday 08:00Slots: 8, free: 1Squad 18Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Steffen HuberGERStandard-ManualOverall1red Marion StuberGERStandardLady
2red Christian ZellerGEROpenOverall2red Rüdiger StuberGERStandard-ManualSenior
3green Peter HauptGERStandardOverall3green Sven BiermannGERStandardOverall
4red Michael LazareGERModifiedOverall4green Christian BaumgarthGERStandard-ManualOverall
5red Martin SchirraGERModifiedOverall5red Alessandra MoroITAStandard-ManualLady
6red Michael StetsGERModifiedOverall6red Federico MasinITAStandard-ManualOverall
7green Christian KadykGEROpenSenior7red Massimo ScagliaITAStandard-ManualOverall
8   8green Almuth KapallaGERStandardLady
      
Squad 19Saturday 08:00Slots: 8, free: 2Squad 20Saturday 08:00Slots: 8, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Stephan SeitzGERStandard-ManualOverall1red Jens HeinischGERStandardOverall
2green Danny LindewirthGEROpenOverall2green Peter KohzGEROpenSuperSenior
3red Ralf AulehlaGERStandardSenior3green Maximilian BaumannGERStandard-ManualOverall
4red Gabriele AulehlaGEROpenLady4red Markus NusserGERStandard-ManualOverall
5green Max AlbrechtGERStandardSenior5red Markus HustererGEROpenOverall
6green Marcus HerrmannGEROpenOverall6red Susanne SchusteckGERStandardLady
7   7red Paul SartorGERStandardOverall
8   8red Armin DietrichGEROpenSuperSenior
      
Squad 21Saturday 08:00Slots: 8, free: 0Squad 22Saturday 08:00Slots: 8, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Tim NicklausGERStandardSenior1red Stephan RollmannGERStandardSenior
2green Ralf SchlicherGERStandard-ManualSuperSenior2red Claudia RollmannGERStandardLady
3green Harald LeidereiterGERModifiedSenior3red Lukas RollmannGERStandard-ManualOverall
4red Guillaume KiefferFRAStandardOverall4red Michael HoerGERModifiedOverall
5green François Xavier DybaFRAStandardOverall5red Thomas SchillingGERStandardSenior
6red Xavier LezeFRAStandardOverall6red Thomas MöllerGERStandard-ManualOverall
7red Norbert PaponFRAStandard-ManualOverall7red Hakan CümbüsGERStandardSuperSenior
8red Patrick DuryGERStandardOverall8   
      
Squad 23Saturday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 8, free: 0Squad 24Saturday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 8, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Robin LeypoldtGERModifiedOverall1red Kai DonathGERStandard-ManualSenior
2red Franziska LeypoldtGERStandardLady2red Thomas StreitGEROpenSenior
3red Andreas LohGERModifiedOverall3red Fabian HägeGEROpenOverall
4red Martin KarrerGERModifiedOverall4red Göksel BöttcherGEROpenOverall
5green Stefan WingertGERStandardOverall5green Simon TendickGERModifiedOverall
6red Andreas PfeifferGERStandardOverall6green Niklas SchwandtGERStandard-ManualOverall
7red Katharina GebelGERStandardLady7   
8red Sebastian SeitzGERStandard-ManualOverall8   
      

Squad 25Sunday 08:00Slots: 7, free: 1Squad 26Sunday 08:00Slots: 7, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Eduard KleinGEROpenOverall1red Hubert KrollGEROpenSuperSenior
2red Felix PietzschGERStandard-ManualOverall2red Andrea Francesco BertelliITAModifiedOverall
3red Mänz PosseltGERModifiedOverall3red Aniello SgambatoITAModifiedOverall
4red Stefan DümigGERStandardOverall4red Antonio TranquilloITAStandardOverall
5red Torsten HantoGERStandard-ManualOverall5red Nicola BaccaroITAModifiedOverall
6green Marco KeimpGEROpenSenior6red Margaux NyczFRAModifiedLady
7   7   
      
Squad 27Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 28Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Delphine BezotFRAOpenLady1red Darren HopleyGBRStandardSenior
2red Patrick BezotFRAOpenSenior2red Michael Siva-JothyGBRStandardSuperSenior
3red Mark GerlingGERStandard-ManualOverall3red Karin PeerAUTStandardLady
4red Alexander SchottGEROpenSenior4red Nikolaus StelzmüllerAUTStandardOverall
5green Stefan EbrahimGERStandard-ManualSenior5red Jurgen RonsseBELStandardSenior
6red Achim MerkelGEROpenOverall6green Leo van Der SlotNEDStandardSenior
7red Karsten NiemannGEROpenSenior7green Rob KistersNEDStandardSenior
      
Squad 29Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 30Sunday 08:00Slots: 7, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Olaf SchulzGEROpenSenior1green Michael TustGERStandard-ManualOverall
2red Burkhard KeidelGERStandardOverall2green Dirk SpredemannGERStandardOverall
3red Pierfrancesco PasiniITAStandard-ManualSenior3red Gunther RepperGERStandardOverall
4red Federico IngrossoITAStandard-ManualOverall4red Jörn HoleschovskyGERStandardOverall
5red Luca TinonITAStandard-ManualOverall5red Frank AlbrechtGERStandardOverall
6red Roberto GalimbertiITAStandardOverall6   
7red Mattia SartoriITAStandard-ManualOverall7   
      
Squad 31Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 32Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Alexander MetzlerGERStandardOverall1red Emmanuel GerardBELStandard-ManualSuperSenior
2red Jens KönigsdorfGERStandard-ManualSenior2red Thierry LoppeBELStandardOverall
3green Joachim BeinekeGERStandardSenior3red Constant JohnBELStandardSenior
4red Tilo WursterGERStandard-ManualSenior4red Pierre BrochardBELStandard-ManualSuperSenior
5green Uwe HagenauerSUIStandardSenior5red Marcel KühnGERStandardOverall
6red Jens LuehrsenGERStandardOverall6red Paolo SchenaITAStandardOverall
7red Roger GuthSUIStandardSenior7red Gaetano CaritàITAStandardSenior
      
Squad 33Sunday 08:00Slots: 7, free: 0Squad 34Sunday 08:00Slots: 7, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Christian JurczykGEROpenOverall1green Oliver LauGERStandard-ManualSenior
2green Martin KunzGERStandardOverall2green Wiebke DrosselGERStandard-ManualLady
3green Jan SousedekGERStandardOverall3red Markus ZeilbeckGERStandardOverall
4green Martin MajhenicGERStandardOverall4green Jörn-Rolf HeinrichGERModifiedSuperSenior
5green Dimitar DimitrovBULOpenSuperSenior5red Adrian GinzlerGBROpenSenior
6green Thomas WinterGEROpenSenior6red Tino GrafGERStandardSenior
7red Alex GutierrezGEROpenOverall7red Christian SchwarzGERStandardSenior
      
Squad 35Sunday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 7, free: 0Squad 36Sunday 08:00 (ROs / helpers only)Slots: 7, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Stefan FreihartGEROpenOverall1red Tilo FickingerGERStandardSenior
2red Kevin StrowgerGBRStandardSenior2red Rupert StanleyGBRModifiedSenior
3green Gerhard PlutoGEROpenSuperSenior3red Dave DowdingGBRModifiedSenior
4green Oliver SchnürchGERModifiedOverall4green Udo MohrlüderGERStandard-ManualSenior
5green Ines WeissGERStandardLady5red Bertrand PatrzekFRAStandard-ManualSenior
6red Hans-Peter GrimmGERModifiedSuperSenior6green Thomas HebererGERModifiedSenior
7red Charlotte GrimmGERModifiedLady7   
      

Squad 37Friday 10:00 Squadding on RangeSlots: 6, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Gerhard SchifferAUTStandardSuperSenior
2red Patrick SchifferAUTStandardOverall
3red Sven LangenhanGEROpenSenior
4red Matthias MuellerGERStandard-ManualOverall
5green Rolf OberleGERStandardSuperSenior
6red Jürgen PosseltGERModifiedSuperSenior
7green Horst Dr.BenthienGEROpenSuperSenior
8green Sébastien RuscheFRAStandard-ManualOverall
9green Heiko SchraderGEROpenSenior
10red Herbert KraftGEROpenSuperSenior
11red David BuchbauerAUTStandardOverall
12green Peter DörgesGERStandard-ManualSenior
13red Josef SzoboszlaiGEROpenOverall
14red Fabio Egidio FossatiITAStandard-ManualSenior
   
Squad 38Saturday 08:00 Squadding on RangeSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategory
1red Valerio ManasseroITAStandardOverall
2red Nina LehmannGERStandardLady
3red Alexandre AlardFRAOpenOverall
4red Magnus GustafssonSWEStandardOverall
5green Lutz FießerGERStandard-ManualSenior
6red Jens LischkeGERStandardOverall
7red Michael AltmaierGERModifiedOverall
8red Matthias ObländerGERStandardOverall
9red Alexander FischerGERStandard-ManualOverall
10   
   
Squad 39Sunday 08:00 Squadding on RangeSlots: 9, free: 0
No.NameRegionDivisionCategory
1red Enrico PizzinatoITAStandard-ManualSuperSenior
2red Keith MarshallBELModifiedSenior
3red Stefano SartorITAOpenSenior
4red Timothy WardGBRStandardOverall
5green Andreas BüllesbachGEROpenOverall
6red Michael BreustedtGERStandard-ManualOverall
7green Steffen HubigGERStandardSenior
8red Steffen Keisers-MuschGERStandard-ManualOverall
9green Aare SosaarESTStandard-ManualSuperSenior
10red Sergio FontanelliITAStandardSuperSenior
11red Paolo ZambaiITAStandard-ManualSenior
   
Squad 99waiting listSlots: 0, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1red Leonardo MarigoITAModifiedOverall
2red René EbertSUIStandardSenior
3red Stefan RumplerGERStandardOverall
4red Jochen AdamGERStandardOverall
5red Michael FuchsGERStandard-ManualOverall
6red Steffi KrögerGERStandardOverall
7red Mirco WessolowskiGERStandard-ManualOverall
8red Marcus LipphardtGERStandard-ManualSenior
9red Vladimir BertoshBLROpenSuperSenior
10red Davide BelliniITAStandard-ManualSenior
11red Dennis SchafflickGERStandard-ManualOverall
12red Uwe HäußlerGERStandard-ManualSenior
13red Alexander MeierGERStandard-ManualSenior
14red Seb TerkiFRAStandardOverall
15red Olivier MourierFRAStandard-ManualOverall
16red Tom AdesFRAStandardOverall
17red Felix BakowitzGERStandardSuperSenior
18red Karl RiegelGEROpenOverall
19red Vitaly YakutikBLROpenOverall
20red Phung TruongFRAStandardSenior
21red Patrick HeitkampGERStandardOverall
22red Marcel KanngiesserGERStandard-ManualOverall
23red Hans-Joachim VogtGEROpenSuperSenior
24red Tobias KlotzGERStandardOverall
25red Francesco De BenedictisGERStandardSenior
26red Elena OttGERStandardLady
27red Sébastien MoratFRAStandardOverall
28red Marie Thérèse MoraisFRAOpenLady
29red Volodymyr LialiukUKRStandardSenior
   
red: new or unclear or not paid (201)
green: confirmed / paid (83)