Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.0.55d 
de en fr nl es pt ru hu pl

PSC HBQ Anchorman Trophy 2021

RegionGER
Club
PSC GmbH, Uwe Lange, Webergasse 3, 09111 Chemnitz, uwe.lange@psc-event.de, +49=371/909500
LocationMittlerer Weg 11
76661 Philippsburg
Date13.-15.08.2021
Deadline30.06.2021 and deadline of payment
Match typeIPSC Handgun
Level3
Stages16
Roundsca. 290
Shot in1 day
Entry feeEUR 135,00
PaymentNur per Vorkasse bis zum 30.06.2021

PSC GmbH
IBAN: DE12 7013 0800 0002 2325 02
BIC: GENODEF1M06

Startgeld ist Reuegeld!

Startplätze sind ohne vorherige Absprache nicht übertragbar!

No money back after 30.06.2021

ROs und Helfer melden sich beim Matchdirektor Harold Ruzanji match@psc-event.de

Die Schützen verpflichten sich, während des Matches beim Abkleben und nach dem Match beim Abbau zu helfen.
Statusfinal
ContactHarold Ruzanji
Sternengasse 11
76275 Ettlingen
E-Mail: harold.ruzanji@mac-esw.de
Tel.: 0172/3459222
MatchdirectorHarold Ruzanji, Uwe Lange
RangemasterChristian Leischner
StatsdirectorJürgen Öfner
Announcementhtml (Fri 25 Jun 2021 09:28:48 AM CEST)
Competitor listhtml
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Power factorMinorMajor
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- JuniorLadySeniorSuperSeniorSum
Open10 319739
Standard43 626479
Production501821989
Revolver3  6312
Classic4 36316
Production Optics17 219947
Sum1271229735282
GER231
SUI18
BEL13
NED10
FRA9
ITA1
presidentsmedals5
presidentsmedals9

Squad 1Friday 08:00h  (ROs / helpers only)Slots: 0, free: 0Squad 2Friday 08:00hSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
   1red Ilko PillarGERStandardOverall
   2red Andreas GoihlGERProduction OpticsSenior
   3red Ralf GötzingerGERStandardSenior
   4green David BastGERStandardOverall
   5green Marc WinklerGERProductionOverall
   6green Stefan DietzGERProductionSenior
   7green Matthias SackGERStandardOverall
   8red Vera KönigGERProductionLady
   9green Franz LutzGERProductionSuperSenior
   10   
      
Squad 3Friday 08:00hSlots: 10, free: 8Squad 4Friday 08:00hSlots: 10, free: 7
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Andrej WeberGERProductionSenior1green Sven RothGERProductionOverall
2green Michael RuehleGERProductionOverall2green Herbert SuttonGERProductionSenior
3   3green Marius RothGERProductionOverall
4   4   
5   5   
6   6   
7   7   
8   8   
9   9   
10   10   
      
Squad 5Friday 08:00hSlots: 10, free: 7Squad 6Friday 08:00hSlots: 10, free: 4
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Thomas SchlemmerGERProductionOverall1red Frank CiupkaGERClassicSuperSenior
2red Andreas HaneGERStandardOverall2red Rainer RuppGERClassicSenior
3red Hubert WolfGERStandardSuperSenior3red Bodo WanjuraGEROpenSenior
4   4red Thomas SchillingGERClassicSenior
5   5red Gunter PapenbergGERProductionSenior
6   6green Jörg HahnGERProduction OpticsSenior
7   7   
8   8   
9   9   
10   10   
      
Squad 7Friday 08:00hSlots: 10, free: 5Squad 8Friday 08:00hSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Michael ScholppGERStandardOverall1green Wolfgang KühnGEROpenSenior
2green Sascha KrämerGERStandardOverall2green Matthias KleinGEROpenOverall
3green Hubert MichelsGERStandardSenior3red Svenja LehmannGERClassicLady
4red Toby KleinhansGERProduction OpticsOverall4green Karl HörerGERProduction OpticsSuperSenior
5green Roman KrawczykGERProductionSuperSenior5red Ulf StiegenGERProductionOverall
6   6red Gunnar Friedrich FesslerGERProduction OpticsSenior
7   7red Marus ReinoldGERStandardSenior
8   8red Andreas FösserGERProduction OpticsSenior
9   9red Michael GmoserGERStandardOverall
10   10   
      
Squad 9Friday 08:00hSlots: 10, free: 8Squad 10Friday 08:00hSlots: 10, free: 9
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Manuel WeinbrechtGERProduction OpticsOverall1red Maik RadnyGERStandardOverall
2red Tobias RiemannGERStandardOverall2   
3   3   
4   4   
5   5   
6   6   
7   7   
8   8   
9   9   
10   10   
      
Squad 11Friday 08:00hSlots: 10, free: 10Squad 12Friday 08:00hSlots: 10, free: 7
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1   1red Christophe MannFRAStandardSenior
2   2red Clement MannFRAStandardOverall
3   3red Emmanuel SonntagFRAOpenSenior
4   4   
5   5   
6   6   
7   7   
8   8   
9   9   
10   10   
      
Squad 13Friday 08:00hSlots: 10, free: 6Squad 14Friday 08:00hSlots: 10, free: 8
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Günther KnausGERRevolverSenior1red Robin LeypoldtGERProduction OpticsOverall
2red Holger JöstGERRevolverSenior2red Zoltan RaczGERStandardOverall
3red Michael GeigerGERProductionSenior3   
4green Ingo RauthmannGERProductionOverall4   
5   5   
6   6   
7   7   
8   8   
9   9   
10   10   
      
Squad 15Friday 08:00h  (ROs / helpers only)Slots: 10, free: 7
No.NameRegionDivisionCategory
1red Daniel BuleandraGERStandardOverall
2green Andreas SirtlGERProductionOverall
3green Lutz HolzGERStandardSenior
4   
5   
6   
7   
8   
9   
10   
   

Squad 16Saturday 08:00h  (ROs / helpers only)Slots: 10, free: 10Squad 17Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1   1green Zuber ChristianGERProductionSenior
2   2green Uwe MohrGERStandardSuperSenior
3   3red Olaf van EßenGERProductionSenior
4   4green Michael AltmaierGERProductionOverall
5   5red Florian FriedrichGERProductionOverall
6   6green Lutz FiesserGERProductionSenior
7   7green Florian LerouxGERStandardOverall
8   8red Daniel KraftGERProductionOverall
9   9red Herbert KraftGEROpenSuperSenior
10   10red Lisa Mariack-KraftGEROpenLady
      
Squad 18Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 19Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Niklas KleinGERStandardOverall1green Stefan BrandmeierGERStandardSenior
2red Julian StahlGEROpenOverall2green Simon MoritzGERProductionOverall
3red Lothar PohlGEROpenSenior3green Nina LehmannGEROpenLady
4green Andreas PfeifferGEROpenOverall4red Jörn HeidenreichGERProductionOverall
5green Günter EbenhöhGEROpenSuperSenior5green Michael SchäferGERStandardOverall
6red Andre NiebergallGERProductionOverall6red Helmut BurkhartGERProductionSuperSenior
7green Gregor FreiSUIProduction OpticsOverall7red Rita BurkhartGERStandardLady
8green Christian JungkindGERProduction OpticsOverall8green Hubert ScheperGEROpenSenior
9green Sven ReitlerGERProductionOverall9green Sven BiermannGERProductionOverall
10red Jörg BöhnkeGERProductionSenior10green Rolf HuberGERStandardOverall
      
Squad 20Saturday 08:00hSlots: 10, free: 1Squad 21Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Horst P. BeckGEROpenSenior1red Dieter ter HaarGERClassicSuperSenior
2red Markus DrottGERProductionSenior2green Michael SalzerGERProduction OpticsSuperSenior
3green Gérard MarcillacFRAClassicSuperSenior3green Christian PetersGERProduction OpticsOverall
4red Franz FriedrichGERProduction OpticsSuperSenior4red Christian ThiesGERProduction OpticsOverall
5green Christophe ZimmermannFRAOpenSenior5red Ralf SchmidtGERProduction OpticsSenior
6green Yannick SamsonFRAStandardOverall6green Klaus FehrerGERClassicSenior
7green Gabriel BaraliaGEROpenOverall7green Ralf MayerGERProduction OpticsSenior
8red Michael KeifenheimGERProduction OpticsOverall8green Markus HeineGERStandardSenior
9red Daniel HerrmannGERStandardSenior9green Sandra Mützenich-HeineGERStandardLady
10   10green Robert WalbröhlGERStandardOverall
      
Squad 22Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 23Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Jürgen HaiplGERRevolverSenior1green Axel LochmannGERStandardOverall
2red Benjamin SteinertGERRevolverOverall2red Andreas FentGERStandardSenior
3green Patrik SchneiderSUIOpenSuperSenior3green Peter SchönerGERProductionSuperSenior
4red Hampi BroschSUIClassicSenior4green Alexander SchultheißGEROpenOverall
5green Bruno BetschartSUIOpenSuperSenior5green Franz OchsenbauerGERStandardOverall
6red Feti ToskuSUIOpenSenior6red Karsten BeckerGERProduction OpticsSuperSenior
7red Kees GuichelaarNEDRevolverSenior7green Christian AltmannGERStandardSenior
8green Finn KiegerlGERStandardOverall8red Manfred ErglerGERProductionSuperSenior
9green Harald SöhnelGERStandardSenior9green Uwe HagenauerSUIStandardSenior
10green Johan KoekNEDStandardOverall10green Dina WiranitaSUIProductionLady
      
Squad 24Saturday 08:00hSlots: 10, free: 1Squad 25Saturday 08:00hSlots: 10, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Stefan OpitschGEROpenOverall1red Detlef DransfeldGERStandardSenior
2red Jutta Maria WendelGERClassicLady2green Ralf EckardtGERStandardOverall
3red Karl-Heinz WendelGEROpenSuperSenior3green Wolfgang GoetzGERProductionSuperSenior
4green Andreas ElmendorfGERProductionOverall4red Philipp LeitnerGERProductionOverall
5red Vanessa ElmendorfGERClassicLady5green Sarah KoppGERProductionLady
6green Lukas RollmannGERClassicOverall6green Jürgen ReusswigGERProductionSenior
7green Stephan RollmannGERProductionSenior7green Florian KnackGERProductionOverall
8green Claudia RollmannGERProductionLady8green Johannes SauerGERStandardOverall
9green Tobias KarleinGERProductionOverall9   
10   10   
      
Squad 26Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 27Saturday 08:00hSlots: 10, free: 3
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Roland BourgesGERProductionOverall1green Michael KaltGEROpenSenior
2red Tom SaudemontBELStandardOverall2red Karsten NiemannGERStandardSenior
3green Marc LauwersBELOpenSenior3green Andreas SchulteGEROpenSenior
4red Dieter KeuppensBELProductionOverall4red Jürgen RanczkaGERProduction OpticsSenior
5green Peter VercammenBELProductionOverall5red Mike WidigerGERStandardSenior
6red Cédric LambeirBELProductionOverall6green Jens HeinischGERProduction OpticsOverall
7green Alphonse DefgneeBELOpenSuperSenior7green Susanne SchusteckGERStandardLady
8red Jérémie DuroBELProductionSenior8   
9red Rafael MaerevoetBELProduction OpticsSenior9   
10red Alwin RoosenBELStandardOverall10   
      
Squad 28Saturday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 29Saturday 08:00hSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Henning KrügerGERStandardOverall1red Christian HutherGERProductionOverall
2green Volker KasperGERStandardOverall2green Reiner JopienGERProductionSuperSenior
3red Daniel RichterGERProductionOverall3green Thorsten SchmittGERProduction OpticsOverall
4red Ingo FosterGERProductionSenior4green Markus SchorrGEROpenSenior
5red Katharina FosterGERProductionJunior5green Lars FünfrockenGERProductionOverall
6red Christof MüllerGERStandardOverall6green Jörg LuxenburgerGERProduction OpticsSenior
7red Peter HauptGERStandardOverall7red Axel BeckerSUIProduction OpticsOverall
8green Steffen PflügnerGERProduction OpticsSenior8red Antonio FanaraGERProductionOverall
9red Martin SchirraGERProductionOverall9red Denis SupicaGERProductionOverall
10red Ferenc JakabGERStandardOverall10   
      
Squad 30Saturday 08:00hSlots: 10, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1   
2   
3   
4   
5   
6   
7   
8   
9   
10   
   

Squad 31HBQ Squad Sunday 08:00hSlots: 0, free: 0Squad 32Sunday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
   1red Enzo Telese EnzoSUIOpenSuperSenior
   2red Achim Walter WindischGERProductionOverall
   3green Jonathan BalschunGERStandardOverall
   4green Keppel DylanNEDOpenOverall
   5red Wauben CheyenneNEDProductionLady
   6red Tim SmithNEDProduction OpticsOverall
   7red David LandeweerNEDRevolverSuperSenior
   8red Sjef WaubenNEDProduction OpticsSenior
   9red John KeppelNEDProduction OpticsSenior
   10red Cerniglia FrancescoITAProduction OpticsOverall
      
Squad 33Sunday 08:00h  (ROs / helpers only)Slots: 10, free: 10Squad 34Sunday 08:00hSlots: 10, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1   1red Stefan MöbsGERProductionSenior
2   2red Jens LischkeGERProductionOverall
3   3red Jörg HabenGERProductionSuperSenior
4   4green Silvio CramerGERProductionSenior
5   5red Holger KuhnGERStandardSenior
6   6red Erik SchmidtGERProductionOverall
7   7green Heinz Gallenbach,Dr.GERProduction OpticsSuperSenior
8   8red Martin SchellGERStandardOverall
9   9   
10   10   
      
Squad 35Sunday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 36Sunday 08:00hSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Harald LeidereiterGERProduction OpticsSenior1green Annamaria ZanardiSUIOpenLady
2green Helmut FriedrichGEROpenSenior2red Christian WiprächtigerSUIStandardOverall
3red Ralf SchlicherGERStandardSuperSenior3red Franz RöösliSUIStandardSenior
4green Christian BockGEROpenOverall4red Elias KennelSUIProductionOverall
5red Marco KeimpGERProduction OpticsSenior5green Remo SchranerSUIOpenSenior
6red Udo MohrlüderGERProductionSenior6red Oliver JosiSUIClassicSenior
7red Kerstin PeitzGERProduction OpticsLady7green Arno GranerGERStandardSenior
8green Michael LehrGERProduction OpticsSenior8red Maggie JosiSUIProductionLady
9red Andreas LohGERProductionOverall9green Patrick RoosSUIProduction OpticsOverall
10red Katharina GebelGERProductionLady10   
      
Squad 37Sunday 08:00hSlots: 10, free: 2Squad 38Sunday 08:00hSlots: 10, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Luis SondereggerSUIStandardOverall1green Frank ReifferscheidtGEROpenOverall
2red Fabrice ColnatFRAStandardSenior2red Markus StecherGEROpenOverall
3red Kulwant SinghBELOpenSenior3green Max HungerGERStandardOverall
4red Sam Van der EeckenBELStandardOverall4green Yasmin EberleinGERStandardLady
5red Philippe VanreuselBELProductionOverall5green Michael FreyGERProductionOverall
6red Mike DesmedtBELProductionOverall6red Raimund HolznerGERStandardSuperSenior
7red Hernandez ChristopheFRAStandardOverall7green Thomas WinterGEROpenSenior
8green Joel StieferFRAProduction OpticsSenior8green Michael HoerGERStandardOverall
9   9green Ulrike EndertGERProduction OpticsLady
10   10   
      
Squad 39Sunday 08:00hSlots: 10, free: 1Squad 40Sunday 08:00hSlots: 10, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Tom KronawitterGERRevolverOverall1green Michael TustGERProductionOverall
2red Jürgen RölleGERProductionOverall2red Fabian KrettGERProductionOverall
3green Michael GroßGEROpenSenior3green Michael HofmannGERProductionOverall
4red Matthias DenkGERStandardSenior4red Vitalij MelehovGERClassicOverall
5green Heiko FreyGERClassicOverall5red Stefan PrestelGERProductionOverall
6red Andy DauphinGERProduction OpticsOverall6red Norbert GickelGERProduction OpticsSenior
7red Salvo SchillaciGERProduction OpticsOverall7red Armin TervingGERProductionSenior
8green Uwe PfendertGERRevolverSenior8green Holger KunzmannGERProductionOverall
9green Eric CornelissenNEDRevolverSenior9   
10   10   
      
Squad 41Sunday 08:00hSlots: 10, free: 0Squad 42Sunday 08:00hSlots: 10, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Karsten KellerGERProductionOverall1red Markus StobbeGERProductionSenior
2red Christoph SchorrGERProductionOverall2red Matthias ObländerGERStandardSenior
3red Stefan AllesGERProductionSenior3green Manuel KripplGERStandardOverall
4red Guido BremGERStandardSenior4red Jennifer StobbeGERProductionLady
5red Lukas BremGERStandardOverall5red Tim KirchmayerGERStandardOverall
6red Marijan LochGERProductionOverall6green Klaus KleiberGEROpenSenior
7red Marc KleserGERClassicSenior7red Benjamin GablerGERProductionOverall
8red Norbert ScheifeleGERRevolverSuperSenior8red Arne LentzGERProduction OpticsSenior
9green Norbert KuhlmannGERProduction OpticsSuperSenior9red Claudia RemekGERProduction OpticsSenior
10green Kurt EggertGERProduction OpticsSuperSenior10green Michael HoissGERClassicOverall
      
Squad 43Sunday 08:00hSlots: 10, free: 1Squad 44Sunday 08:00hSlots: 10, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Nils KnausGERStandardSenior1green Petra TutschkeGERStandardLady
2red Timo BaldGERProduction OpticsOverall2green Ralf OppermannGERStandardSenior
3green Christian FügerGERRevolverOverall3green Boris MansionGERStandardSenior
4green Wolfgang ZieffleGERRevolverSuperSenior4green Frauke MansionGERStandardLady
5green Robert StüberGERStandardOverall5red Oliver GebhardtGERProductionOverall
6green Wolfgang ReiherGERStandardSenior6green Illia KolosovGERProductionOverall
7green Herzer KlausGERProduction OpticsSuperSenior7red Dietmar RauerGERProductionSuperSenior
8green Frank BekhuisNEDProductionSenior8red Robert BraunGERProduction OpticsSuperSenior
9red Thomas GlasGEROpenSenior9   
10   10   
      
Squad 45Sunday 08:00hSlots: 10, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1   
2   
3   
4   
5   
6   
7   
8   
9   
10   
   

Squad 46Friday 08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0Squad 47Friday 08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
      

Squad 48Saturday 08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0Squad 49Saturday 08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
      

Squad 50Sunday 08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0Squad 51Sunday  08:00 Squadding on RangeSlots: 0, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
      

red: new or unclear or not paid (147)
green: confirmed / paid (135)